Kvetný víkend Banskobystrickej diecézy s mariánskou tematikou

0
26

Už tradičné celodiecézne stretnutie mladých v Banskobystrickej diecéze s otcom biskupom Mons. Mariánom Chovancom bude počas víkendu, ktorý pripadá na Kvetnú nedeľu, v dňoch od 7. do 9. apríla 2017 v Banskej Bystrici. Mottom 18. ročníka je postoj Márie z Lukášovho evanjelia: „Mária zachovávala tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich.“ (Lk 2, 19)

Je zvykom, že na Kvetnú nedeľu, ktorou vstupujeme do slávenia Veľkého týždňa, sa stretávajú biskupi s mladými svojich diecéz. Tohtoročný Kvetný víkend sa bude odohrávať v priestoroch Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Stretnutie je určené pre mladých od 14 do 33 rokov.

Tematická línia víkendu sa bude niesť v troch bodoch: ohlásiť – Boh je iniciátor, ide k človeku ako prvý, prvý vstupuje do dialógu; prijať – bolo sprostredkované slovo, tak ako ho prijať? Boh vie hovoriť cez radosti, ale aj cez ťažkosti, utrpenie a kríže, učiť sa pýtať Boha ako Mária, ona je nám vzorom prijatí všetkých situácií života, tým, že to prijíma, súhlasí s tým, čo Boh dáva; žiť ­– učiť sa žiť každodenný život s Ježišom Kristom ako Panna Mária.

„Témou tohtoročného Kvetného víkendu je verš z Lukášovho evanjelia: „Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich.“ (Lk 2,19). Svätý Otec František upriamuje pozornosť dnešného mladého človeka na Pannu Máriu. Povzbudení jeho slovami – mať Máriu za vzor vo svojom živote – chceme, aby Kvetný víkend 2017 sústredil pozornosť na túto veľkú ženu. Sväté omše, spoločné modlitby, rôzne aktivity, workshopy či katechéza vytvárajú priestor pre mladého človeka, kde môže počúvať Božie slovo, prijímať ho do svojho srdca a podľa príkladu Panny Márie učiť sa žiť každodenný život s jej synom Ježišom Kristom,“ hovorí o. Juraj Karcol, kňaz zodpovedný za Kvetný víkend, riaditeľ Diecézneho centra mládeže v Španej Doline.

Neodmysliteľnou súčasťou programu sú sväté omše, spovedanie, možnosť stíšenia pri adorácii či rehoľná kaviareň. Katechézy, ktoré tvoria tiež dôležitú súčasť stretnutí, budú spoločné pre všetkých a hlavným hosťom bude Mons. Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Sobotné poobedie bude patriť, ako zvyčajne, workshopom. Tentokrát budú štyri: o médiách, móde, modlitbe a vzťahoch. Ako sa nestratiť v mediánom víre? so Zuzanou Vandákovou a kolegami z magazínu cestaplus.sk; Ako sa v dnešnej dobre obliecť slušne, ale zároveň moderne? s Erikou Cánikovou; Modlitba prepojená s Pannou Máriou – modlitba ústna vs. naučená so sestrou Františkou Čačkovou a posledný workshop s manželmi Golianovcami na tému Ako prísť k naplneniu? Čo mi môže dať radosť vo vzťahoch? Každý účastník sa bude môcť zúčastniť dvoch workshopov.
Účastníci sa môžu registrovať do 30. marca 2017 vyplnením registračného formulára na stránke www.dcmmajak.sk/registracia.html. Viac informácií o Kvetnom víkende nájdete tiež na stránke DCM Maják.

 

Informovala Zuzana Vandáková

Kontaktná osoba: Monika Kučerová, organizačný tím KV 2017

Mobil: +421 915 977 829

Email: kvetnyvikendbb@gmail.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno