Knihy od Joyce Meyer, ktoré vás postavia späť na nohy

0
1860

Joyce Meyer je v súčasnosti čoraz populárnejšou kresťanskou rečníčkou a autorkou. Jej knihy sa môžu pýšiť úspechmi nielen v štatistikách predajnosti, ale predovšetkým v praktickej pomoci svojim čitateľom.

Celým menom Pauline Joyce Hutchison sa narodila 4. júna 1943 a počas svojho života si prešla viacerými skúškami, ktoré – zdalo sa – boli nad jej sily. Napriek tomu sa cez všetko dokázala preniesť. Prežila veľmi ťažké detstvo. Jej otec bojoval v druhej svetovej vojne a po návrate z frontu ju začal sexuálne zneužívať.

„Bola som sexuálne, verbálne, mentálne a emocionálne zneužívaná. Už si to až tak nepamätám, ale mala som približne 6 či 7 rokov. Moja mama o tom vedela, no neskôr, keď som sa s ňou o tom otvorene rozprávala, mi povedala, že nevedela, ako tomu čeliť. Nevedela, ako sa k tomu má postaviť, lebo sa o tom vtedy takmer vôbec nerozprávalo,“ tvrdila v rozhovore pre CNN dnes už 75-ročná charizmatická kresťanská autorka a rečníčka.

Práve o svojom ťažkom detstve veľmi často diskutuje. To však ani zďaleka nebolo všetko. Ani výber  manžela nepatril medzi najšťastnejšie kroky jej života. Po piatich rokoch sa rozviedla po tom, čo zistila, že jej manžel ju dlhodobo podvádzal a okrádal svojho zamestnávateľa. Prešla si rozvodom, depresiami aj častým popíjaním alkoholu. Neskôr sa druhýkrát vydala, tentoraz už do stáleho a vydareného manželstva sDaveom Meyerom. Až vstúpila do plného uzdravenia.

Napriek problémom sa veľmi intenzívne modlila. V roku 1976 ju počas cesty autom prenikol Duch Svätý a počula ako Boh zavolal jej meno. Sama túto situáciu opisuje ako jej znovuzrodenie. Hovorí, že domov prišla plná lásky a „opitá“ Duchom Svätým. Od tejto chvíle dennodenne číta a skúma Sväté písmo. Krátko po spomínanej udalosti ako šéfka v spoločnosti, kde pracovala, hovorila o všetkom svojim zamestnancom a po pracovných hodinách založila biblické stretnutia, kam prichádzali všetci pracovníci.

Aktuálne je jednou z najznámejších evanjelistov v USA a vďaka početným skúsenostiam sa snaží pomáhať ďalším ľuďom, ktorí potrebujú pomoc: „Nemala som nijaké znalosti. Nechodila som do kostola. Mala som len veľa problémov a potrebovala som niekoho, kto by mi s nimi pomohol. A myslím si, že aj ľudia, ktorí chcú slúžiť Bohu, ak majú veľa problémov, tak nemyslia správne, nekonajú správne a potrebujú niekoho, kto by ich vzal za ruku a viedol v ich prvých krokoch,“ opisovala svoju službu druhým ľuďom.

Veľkým svedectvom je aj uzdravenie jej vzťahu s otcom, ktorý ju zneužíval. Aktuálne má s ním veľmi dobrý vzťah. Predtým sa za neho i spolu s ním veľa modlila, vďaka čomu nastal zlom v ich vzťahu. Sama tvrdí: „Verím v to, že môjmu otcovi je odpustené a môže žiť v Božej milosti.“

A všetkým neustále z pódia či pri osobných rozhovoroch jasne odkazuje: „Som radikálna, šialená v láske k Ježišovi! Oslobodil ma!“ Oslobodzovať sa snaží ostatných ľudí aj prostredníctvom literatúry. Je autorkou viacerých kníh, ktoré si získali obľubu po celom svete aj vďaka jej nadhľadu, humoru a odkrývaniu vlastných nedostatkov a nepríjemností.

Sila myšlienok
Každý z nás má vôkol seba priateľov či známych, ktorí sú neustále negatívne naladení a šíria okolo seba strach a paniku. Nič dobré to však do našich životov neprináša. Potrebujeme sa naučiť pracovať s našou mysľou a snažiť sa náš vnútorný zrak neustále upriamovať na to dobré v našom živote.

Drž si jazyk na uzde!
Schválne si otvorme Matúšovo evanjelium, kde v 15. kapitole Ježiš jasne poukazuje na to, že „všetko, čo vchádza do úst, ide do brucha a vylučuje sa do stoky, ale to, čo vychádza z úst, pochádza zo srdca a poškvrňuje človeka.“ Je veľmi potrebné postaviť k svojim ústam stráž, aby to, čo z nich vychádza, bolo budujúce, odrážajúce Ducha Svätého, ktorý v nás má príbytok. A presne to nás Joyce Meyer v tejto knihe učí.

Ako zvládať svoje emócie

Okrem slov je potrebné naučiť sa ovládať aj naše emócie. Nie je dobré v sebe dusiť hnev, smútok, ľútosť či strach. Žiada sa od nás, aby sme boli pánmi situácie aj pri emočne vypätých udalostiach. Prevezmime kontrolu nad našimi emóciami a otvorme sa pôsobeniu Boha a vydláždime mu cestu do nášho srdca.

Sebavedomá žena
Joyce Meyer v knihe učí ženy poznať vlastné múry a duchovné prekážky, prevedie ich cestou spoznávania siedmich charakteristických vlastností sebavedomej a milovanej ženy, ktorá sa postupnými krôčikmi učí zbaviť sa strachu a hlboko sa zakoreniť v Bohu a Jeho láske.

Preťaženie
Neustály stres, zaneprázdnenosť a nedostatok času s pribúdajúcimi „neodkladnými“ úlohami a blížiacimi sa termínmi dokážu v našom živote narobiť poriadnu „šarapatu“. Vďaka početným skúsenostiam nás pri čítaní americká autorka nasmeruje smerom von z neustáleho kolotoča povinností a naučí nás oddychovať či lepšie si plánovať čas.

Od zlozvykov k dobrým návykom
Budujme v našom živote správne návyky! Joyce Meyer nás učí, že najkľúčovejším návykom je dávať Boha na prvé miesto. Učiť sa ale potrebujeme aj ďalším veciam. Potrebujeme sa vyzbrojiť trpezlivosťou a vytrvalosťou a vykročiť tak na cestu dobrých návykov, ktoré výrazne ovplyvnia kvalitu nášho života, a to aj toho duchovného.

Boh sa na teba nehnevá
Občas máme problém prijať Božiu lásku, pretože si myslíme, že následne príde Boží trest za to všetko, čo sme spravili. Tento skreslený pohľad na Boha upravuje kniha Boh sa na teba nehnevá, v ktorej sa naučíme lepšie porozumieť vzájomného vzťahu s nebeským Otcom.

Nikdy sa nevzdávaj!
Ako prekonávať životné prekážky? Inšpiráciou nám môže byť 50 príbehov ľudí, ktorí sa rozhodli nasledovať svoje sny a napriek ťažkostiam, ktoré ich na ceste stretli, to nevzdali a víťazoslávne dokráčali za svojimi cieľmi.

Viac kresťanských kníh nájdete na zachej.sk.

Hoci sa Joyce Meyer vo svojich knihách často venuje psychológii, nezabúda neustále pripomínať a poukazovať na to najdôležitejšie a všetkým odkazuje: „Boh vás miluje. A miluje vás bezpodmienečne. Chce mať s vami vzťah, byť s vami vo vzťahu. Nebojte sa toho, čo sa s vami aktuálne deje. Boh vás prijíma takých, akí ste a pomôže vám stať sa tým, čím chce, aby ste boli.“

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno