Knihy, ktoré vás úspešne prevedú výchovou dieťaťa

0
1244

Ak mladí ľudia plánujúci založiť si rodinu predpokladajú, že po príchode ich očakávaného potomka si prečítajú 2-3 knihy o výchove detí a budú super pripravení na túto zodpovednú úlohu, asi ostanú sklamaní. Výchova dieťaťa je veľmi náročná a individuálna záležitosť. Aj keď sa dieťa akokoľvek neuveriteľne podobá na svojho rodiča, predsa každé je 100 % originál. Túto originalitu je potrebné mať na pamäti a nezabúdať na ňu pri zavádzaní či uplatňovaní akejkoľvek výchovnej metódy.

Množstvo výchovných poradcov a odborníkov i kníh a internetových diskusií popísaných na túto tému naznačuje, že výchova nie je jednoduchá. Sú rodičia, ktorí neprečítali žiadnu metodickú príručku, a sú takí, ktorí prečítajú snáď každú knihu, ktorá sa objaví v predaji. Myslím, že zlatá stredná cesta je tá správna voľba. Čítanie množstva kníh, možno aj od neoverených „odborníkov“ môže byť  mätúce pre samotného rodiča a zavádzanie stále nových, trendových výchovných metód môže dieťa skôr deprimovať ako vychovávať.

Je možné byť úspešný vo výchove svojich detí aj bez akéhokoľvek sa radenia s odborníkom. To sa darí najmä rodičom, z ktorých priam vyžaruje prirodzená autorita a väčšinou sa v mladosti zodpovedne starali o svojich mladších súrodencov. Ak do tejto skupinky rodičov nepatríte, ponúknem vám niekoľko knižných tipov na tému výchova detí, chlapcov, dievčat i dospievajúcich.

Od známeho a uznávaného manželského a výchovného poradcu Garyho Chapmana (autora knihy Päť jazykov lásky) je v ponuke kniha To keby sme vedeli predtým, než sme mali deti… Túto knihu napísal spolu so Shannon Wardenovou – tiež výchovnou poradkyňou, ale hlavne matkou troch detí, ktorá vložila do knihy okrem odborných vedomostí aj vlastné skúsenosti a praktické rady. Samotný názov napovedá, že ide o knihu, ktorú je vhodné prečítať si ešte skôr, ako príde dieťa na svet.  Autor o knihe píše:

„Našou túžbou je podeliť sa s vlastnými skúsenosťami, rovnako ako aj so skúsenosťami, ktoré sme nadobudli v priebehu rokov pri našej poradenskej činnosti so stovkami rodičov. Odporúčame vám prečítať si túto knihu už v čase očakávania vášho dieťaťa a potom sa v priebehu výchovy vracať k jednotlivým kapitolám, aby ste sa vedeli vyhnúť problémom a mohli naplno prežívať radosť zo svojich detí.“

Gary Champan; Shannon Wardenová: To keby sme vedeli predtým, než sme mali deti…

 Dr. Meg Meekerová má viac ako dvadsaťročnú prax v pediatrickej a adolescentnej medicíne. Je obľúbenou a vyhľadávanou odborníčkou v oblasti rodičovstva, dospievania, zdravia detí. Sama je matkou štyroch detí. Čerpajúc z vlastných skúseností, z rozhovorov  s rodičmi a s použitím „zdravého sedliackeho rozumu“ napísala knihu Ach, tí chlapci…, v ktorej sa rozhodla skoncovať s množstvom dezinformácií a mylných predstáv o výchove, o ktoré sa stále opiera veľa rodičov. V knihe sa dozviete, ako vychovať správnych a šťastných chlapcov. Chlapcov, ktorí budú čestní, odvážni, pokorní, láskaví, dokážu vedome ovládať svoju silu a budú dôverovať Bohu.

Meg Meekerová: Ach, tí chlapci…

Dr. James Dobson je jeden z najuznávanejších amerických psychológov a je zakladateľom organizácie zameranej na pomoc manželstvám a rodinám. Vo svojich knihách čerpá zo skúseností detského psychológa a rodinného poradcu a ponúka rady založené na pevnom základe náboženských princípov. Jeho najznámejšie a najvyhľadávanejšie knihy sú Ako vychovávať dievčatáVýchova chlapcov. V oboch knihách sa venuje výchove od raného detstva až po dospievanie. Pri dievčatách neobchádza častý problém s posadnutosťou výzorom, tlakom rovesníkov, či poruchami prijímania stravy. Vo výchove chlapcov sa snaží naviesť rodičov, aby porozumeli citovému a fyzickému rozvoju svojho syna, radí, ako motivovať chlapcov, aby sa stali zodpovednými mužmi, a tiež, ktoré vlastnosti je dobré u nich podporovať.

„Väčšina odborníkov verí, že u chlapcov je tendencia riskovať, byť asertívny, bojovať a súťažiť, hádať sa a vychvaľovať, vynikať v istých zručnostiach, ako napríklad v matematike, priamo závislá od usporiadania mozgu a prítomnosti testosterónu. Možno preto chlapcov na hodinách „žerú mrle“. To je však iba časť problému. Oni občas jednoducho v škole nestačia nasadenému tempu. Testosterón môže aj za to, že túžia byť najsilnejší, najodvážnejší, jednoducho najväčší hrdinovia v okolí. Takýchto ich Pán Boh stvoril.“

James Dobson: Ako vychovávať dievčatá

James Dobson: Výchova chlapcov

V dnešnej modernej dobe trávia deti čoraz viac času pred obrazovkami televízora a počítača. Oveľa menej behajú vonku či sa hrajú s hračkami. Spoločenské hry a knihy nie sú už dostatočne atraktívne. Ako vychovávať dieťa vo svetle displejov? Technológia nám na jednej strane pomáha, no na druhej veľmi narušuje medziľudské vzťahy a brzdí sociálny a emocionálny rozvoj dieťaťa.

V knihe Digitálne deti opäť Gary Chapman spolu s Arlene Pellicaneovou ponúka cenné rady, ktoré vám pomôžu dosiahnuť zmenu. Zistíte, ako je možné zbaviť dieťa prílišnej závislosti od displejov a tiež poradia, ako naučiť vaše dieťa zručnostiam, ktoré vyplnia jeho voľný čas.

Gary Chapman; Arlene Pellicaneová: Digitálne deti

Na záver by som vám rada odporučila – ako matka troch dcér – moju obľúbenú knižku Mama a dcéra od Melissy a Harryho Harrisonovcov. Je to knižka plná múdrostí, ktoré vychádzajú zo srdca. Písaná je formou krátkych, výstižných postrehov a rád (na každej strane jedna). Dobré rady sú rozdelené podľa veku dievčaťa a tak mám v knihe tri záložky a z času na čas do knižky nahliadnem, aby som sa poučila, povzbudila, no i zasmiala.

„Sleduj ako sa rozpráva so svojimi bábikami.  Zistíš, ako sa s ňou rozprávaš ty.“  (Prvé roky, str. 41)

„Nezabúdaj. Koľko veľa ti povie, záleží od toho, ako zareaguješ.  Ak budeš reagovať prehnane a chytať záchvaty pri každej nepodstatnej veci, tak stíchne.“  (Obdobie škaredého káčatka, str. 163)

„Keď chceš dostatočne pochopiť generačný rozdiel, navštív jeden z jej obchodov. Mamy na takýchto miestach zvyčajne zažívajú halucinácie.“ (Dievčatá a krása, str. 199)

Melissa Harrisonová; Harry H. Harrison Jr.: Mama a dcéra

Len malé percento detí sú „dokonalí anjelici“, pri výchove ktorých rodičov nerozbolí hlava, či nepribudne žiadna vráska na tvári. Zo srdca vám prajem, aby vaša výchova bola úspešná a mali ste radosť zo svojich detí. A nezabúdajte: tam, kde nepomáhajú slová, pomôže láska a modlitba.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno