Keď skončia medové týždne

0
206

Svadbou sa pre pár začína dlhý, ťažký, no hodnotný proces budovania manželstva. Je teda dôležité pripomenúť si, že tento proces má viacero fáz. Tradičné svadobné sľuby odzrkadľujú túto skutočnosť; je v nich záväzok ostať s partnerom v období dobrom aj zlom, v chorobe, zdraví, bohatstve aj chudobe. Každé manželstvo bude do určitej miery čeliť každému z nich, teraz ale zameriame pozornosť na tú najvzrušujúcejšiu, najnádejnejšiu a najnebezpečnejšiu fázu manželstva: obdobie medových týždňov.

 

Medové týždne sú skutočným fenoménom, ktorý má dokonca aj vedecký názov: vášnivé vzplanutie. Je to raná fáza lásky, poháňaná najmä novotou a chémiou. Radosť z objavovania a vzrušenie z utvárania nového vzťahu sú umocňované hormónmi lásky dopamínom, adrenalínom a oxytocínom. Vášnivé vzplanutie je láskou ako z reklamy – očarenie, silná sexuálna príťažlivosť a bezstarostné prechádzky po opustených plážach za mesačného svitu. Je to láska, ktorá sa vám akoby len tak „prihodí.“ A preto je nebezpečná.

 

Problémom obdobia medových týždňov je, že skončí. Z čisto vedeckého hľadiska, vášnivé vzplanutie trvá asi iba dva roky. Nové sa stane normálnym. Chémia sa stane pohodlnou. Keď to nastane, začne byť zrejmé, že je potrebná skutočná práca na budovaní vzťahu, ale mnohokrát je to pre systém šok. Páry, ktoré sa príliš spoliehajú na zotrvačnosť a adrenalín v prvom období, môžu mať problémy pri prechode do zrelších fáz lásky, ktorými sú zladenie, dôvera a skutočná intimita.

 

Rolu, ktorú zohráva chémia, nemožno podceniť. Pozrime sa na oxytocín – jeden z najaktívnejších hormónov obdobia vášnivého vzplanutia. Oxytocín sa vylučuje počas orgazmu, ale aj počas dojčenia. Je to hormón najviac zodpovedný za vytváranie puta, ale je to aj hormón impulzivity a zlých úsudkov. Kvôli tomu sú páry náchylnejšie nevšimnúť si varovné signály, ktoré sa môžu vyskytnúť na začiatku vzťahu. Je celkom ľahké odignorovať, že váš partner je drzý k čašníkovi, keď vám váš mozog našepkáva, že je vašou spriaznenou dušou. A ak to aj neodignorujete, budete náchylnejší odpustiť to. Keď sa rovnako zachová o dva roky neskôr, poviete si, že sa správa ako všivák.

 

Keď sa hormóny spotrebujú a novosť ošúcha, uvedomíte si, že zrelá láska nie je niečo, čo sa vám len tak prihodí; je to niečo, na čom musíte pracovať. Ale nečakajte až dovtedy! Použite nasledujúce priority, aby ste sa už teraz pripravili na moment, keď obdobie vášnivého vzplanutia skončí.

 

Uprednostnite priateľstvo pred fantáziou: Mnohé mladé páry uviaznu vo vzrušení z premyslenej žiadosti o ruku, dokonalej svadby a medových týždňov vo vysnenom apartmáne, a prestanú sa starať o tie skutočnosti, ktoré vzťah udržiavajú. Aktívne sa snažte spoznávať svojho manžela/manželku či snúbenca/snúbenicu. Klaďte otázky, rozprávajte príbehy, spoznávajte osoby, ktoré tvoria jeho svet. Cvičte sa v empatii. Skúste sa každý deň naučiť jednu novú vec o svojom partnerovi. Zistite, ako rád prejavuje a prijíma starostlivosť, pochvalu a aj napomenutia. A nepodceňujte túto snahu – je základom intimity.

 

Uprednostnite intimitu pred sexom: Vášnivé vzplanutie sa vyznačuje zvýšenou sexuálnou príťažlivosťou a aktivitou. Sex je nádhernou a nevyhnutnou súčasťou manželstva, ale nemal by byť vašim primárnym zdrojom intimity. Určite investujte aj do emocionálnej a duchovnej intimity. To sa môže prejaviť mnohými spôsobmi: párová terapia, spoločné modlitby alebo týždenné či každodenné zdieľania. A čo sa týka telesnej intimity, naučte sa o nej hovoriť. Zvyknite si používať slová ako penis, klitoris a orgazmus. Nebojte sa hovoriť detailne o tom, čo máte, a najmä o tom, čo nemáte radi. Tieto rozhovory sú základom sexuálnej chémie a kompatibility z dlhodobého pohľadu.

 

Uprednostnite kompromis pred kompatibilitou: Na začiatku vzťahu majú páry tendenciu viac sa zameriavať na to, čo ich spája, než na to, v čom sú rozdielni. Na tom sú postavené všetky online zoznamovacie stránky. Ale určite tu sú aj rozdiely a keď sa serotonín minie, budete sa musieť s nimi vysporiadať. Začnite už teraz tým, že budete venovať pozornosť rozdielnym vlastnostiam a budete ich vítať. Práve ony formujú to, ako každý z vás vníma svet. Tieto rozdiely sú tým, čo vás v páre robí jedinečnými. Keď sa tieto rozdiely stanú problémami, hľadajte kompromis. Vždy radšej uprednostnite veci, na ktorých sa viete zhodnúť, než aby ste sa zameriavali na svoje potreby. Aj v najzložitejších sporoch zväčša existuje miesto, v ktorom sa vaše túžby a potreby približujú. Zdokonaľovanie umenia kompromisu je celoživotným úsilím.

 

Ak si spravíte z týchto aspektov vášho vzťahu prioritu, pomôže vám to položiť základy pre trvalú lásku. Priateľstvo, intimita a kompromis sú len niektoré z pokročilých schopností potrebných pre úspešné manželstvo a niet dôvodu, prečo by ste sa na ne nemali zamerať už v začiatkoch. Budete ich potrebovať, keď sa obdobie medových týždňov skončí. A tu je tajomstvo: Zvládnutie týchto schopností vám uľahčí udržať si fázu vášnivého vzplanutia po celý život.

 

http://verilymag.com/2015/05/the-honeymoon-phase-first-year-of-marriage-chemistry

Preklad: Ľubica Neupauerová

Titulná fotografia: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno