Intímny život a neplodnosť

1
482

Neplodnosť môže intímny život ovplyvniť veľmi výrazne. Napríklad, ak vám predpíšu abstinenciu a časovanie pohlavného styku, vytratí sa zo vzťahu všetka spontánnosť. Neraz som mala pocit, akoby sa z plodenia bábätka pomaly vytrácala všetka „zábava“. Presne si spomínam, ako môj manžel hovoril našim známym, aké bolo úžasné snažiť sa o dieťa. Roky sme praktizovali prirodzené plánovanie rodičovstva (PPR), odkladali sme tehotenstvo, kým nedokončím školu, a potom sme pocítili slobodu naplno sa otvoriť Božiemu plánu. Všetko sa však zmení, keď vám lekári začnú diktovať, ako a kedy sa milovať. Niektorí ľudia majú vtedy pocit, akoby sa ich manželské objatie stalo povinnosťou alebo len ďalším bodom na zozname úloh. A ak máte rovnakú utkvelú predstavu, ako sme mali my – teda že máme veci viac pod kontrolou, než bola pravda – prináša to so sebou aj obrovský tlak. Stres z toho, aby sme styk náhodou nenačasovali nesprávne alebo aby sme nepremeškali plodné dni. Namiesto toho, aby sme sa radovali z daru sexuality.

Keďže Alexovi zistili zníženú plodnosť, vyžadovala sa v našom prípade abstinencia v dňoch pred ovuláciou. Na oboch stranách sa to prejavilo v podobe napätia a frustrácie. Čakanie na to, kým sa na ovulačnom teste zjaví usmiata tvárička (či dve čiarky), nebolo pre nás práve radostným časom. Navyše sme cítili tlak milovať sa v určené dni, len aby sme nepremeškali príležitosť.

Kamarátka, ktorá s neplodnosťou bojovala dlhé roky, mi rozprávala, že oni s manželom už o sexe ani nerozmýšľali. Lekári sa do všetkého tak starali, že im až hovorili, čo majú robiť. Musíme si dať veľký pozor, aby sme svoju spálňu uchránili pred podobnou inváziou.

Ak si spomenieme na zjednocujúci a plodiaci aspekt manželskej lásky, potom je zásadne dôležité mať pohlavný styk aj vtedy, keď je možnosť splodiť dieťa nulová. Sex mužom pomáha uvoľniť sa a cítiť sa milovanými. Na druhej strane ženy sa potrebujú cítiť milované, aby sa mohli uvoľniť a mať sex. Musíme sa usilovať, aby sa naše sexuálne zjednotenie netočilo výlučne okolo plodenia bábätka. Možno sa to ľahšie povie, než urobí, no je potrebné modliť sa a prosiť Boha o prekonanie svojej upätosti.

Článok je uvedený s písomným súhlasom vydavateľstva Kumran z knihy:

Ruhiová-Lópezová, A. – Santamaríaová, C.: Sprievodca neplodnosťou pre katolíkov  [The Infertility Companion for Catholics]. Stará Ľubovňa: Kumran, 2016, s.160-161.

Knihu si objednáte tu.

Foto: pexels.com

1 komentár

  1. Dobry den, vdaka za clanok. Je velmi pravdivy. No okrem toho co pisete, je tu aj dalsi problem. Napr. ja ako zena, citim, ze po tolkych neuspesnych rokoch zacinam mat problem s intimitou, lebo mam pocit, ze nas manzelsky sex nefunguje, v zmysle toho, ze nesluzi na splodenie dietata, ze je pokazeny, ze je pozbaveny jednej zo svojich dvoch zakladnych podstat, ze je tym padom iba polovicny, neuplny, poskodeny. Nie je v nom skryte to tajomstvo moznosti pocatia, nie je tam to napatie. Nas intimny zivot je ochudobneny o jeho zakladnu ulohu a funkciu, co sa mne ako zene prejavuje na psychike a potom aj vo vztahu. Ak by ste mali i dalsi clanok na tuto temu na povzbudenie, rada si ho precitam.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno