Denne dostávame dar od Boha – NOVÝ DEŇ

0
662

Aj keď poludňajšie slnko je k nám ešte veľkorysé, ranné hmly a nízke teploty už nikoho nenechajú na pochybách, že slnečné, horúce letné dni sú už pre tento rok minulosťou. Isto veľa ľudí – hlavne zo staršej generácie túto zmenu s potešením privítalo. S radosťou vytiahli zo skrine hrubší svetrík a z plných pľúc sa nadýchli vlhkého, studeného vzduchu.

No ak ako ja patríte k ľuďom, ktorí sa letných dní nevedia nasýtiť, asi tiež ráno s nevôľou obúvate ponožky a máte problém s objavovaním krásy studeného vzduchu a hmly.  Pri obliekaní tenkého kabátika akosi nepociťujete rovnaké nadšenie ako na jar a smutne pozeráte za sandálkami, ktoré ostali v botníku.

No v žiadnom prípade tu nechcem navodzovať smutnú, nostalgickú náladu.  Čas je vzácny dar, ktorý nám Boh dáva. No zároveň nevieme, koľko tohto jedinečného daru je určeného pre nás osobne. To je dôvod, prečo je dôležité jednoducho prijať zmenu, (ktorá prišla napríklad v podobe zmeny ročného obdobia), prispôsobiť sa a naplno využívať čas, ktorý máme k dispozícii.

Nielen jesennými farbami krásne zmenená príroda, ale aj predstava chvíľ strávených pri dobrej knihe či spoločenskej hre s rodinou, môže byť pre nás „slniečkárov“ adekvátnou náplasťou na našu smutnú myseľ.

Ak ste sa teda aj vy spolu so mnou rozhodli tešiť sa z prítomnosti a zmysluplne využívať čas, ktorý máme pred sebou, predstavím vám niekoľko knižných titulov, ktoré boli vydané počas tohto leta. Ja sama sa teším, že teraz budem mať priestor na ich prečítanie.

Sonja Corbit: Odvážna v Bohu

Sonja Corbit je žena, ktorá konvertovala na katolícku vieru a našla zmysel života v Božom slove. Možno to znie ako ošúchaná fráza, ale v prípade Sonje Corbit rozhodne nejde o žiadne klišé. Sonja nachádza vo Svätom písme odpovede na všetky svoje otázky a stalo sa jej hlavným kompasom na ceste k Bohu. V minulom roku vyšla jej prvá kniha v slovenčine Bohom vyslobodená. Autorka na svojom osobnom príklade ukazuje čitateľovi, ako kráčať v moci Písma vedená Duchom Svätým a s dôverou prijímať, čo nám Boh predkladá.

V novinke Odvážna v Bohu sa Sonja Corbit zameriava na strach, ktorý opantáva náš život a znemožňuje nám slobodne žiť. Vystúpme z ulity strachu a spolu so Sonjou sa odvážne postavme jeho pôvodcovi. Môžeme s ním nielen bojovať, ale s Božou pomocou aj zvíťaziť!

 Anselm Grün: Malá škola modlitby

Človek sa učí celý život. Túto vetu žiaci a študenti neradi počujú, pretože sa tešia na okamih, keď posledný raz prejdú školskou bránou v domnienke, že už sa nebudú musieť učiť. Opak je však pravdou. Aj keď už nebudú chodiť do školy, vzdelávanie je celoživotnou, potrebnou súčasťou človeka. Rovnako to platí aj v duchovnom živote. Novinka z vydavateľstva Zachej.sk  Malá škola modlitby nás síce neposadí do školskej lavice, ale vďaka skvelému učiteľovi Anselmovi Grünovi môže pozdvihnúť našu modlitbu na vyššiu úroveň. Nenamýšľajme si pyšne, že už všetko vieme. Začítajme sa do knihy, ktorá môže premeniť našu modlitbu na rozhovor s Otcom.

Treťou letnou novinkou vydavateľstva Zachej.sk je sympatická malá knižka s vtipnými, originálnymi ilustráciami Petra Sedláka a hodnotným obsahom. Už podnázov knižky „Alebo ako to vyzerá z druhej strany spovednej mriežky“ napovedá, že autor, slovenský kňaz Ján Knapík, nás nechá nahliadnuť do zážitkov, postrehov, ale i pocitov, ktoré prežíva kňaz pri vysluhovaní sviatosti zmierenia.

Na niektorých zážitkoch sa spolu s  Jánom Knapíkom zasmejeme, v iných situáciách možno nájdeme podobnosť s tou našou. V každom prípade knižka Milosrdenstvu v ústrety nám má pomôcť zaujať správny pohľad na kňaza vysluhujúceho sviatosť zmierenia. Aj kňaz je iba človek. Ale jedine skrze kňaza, mocou, ktorá mu bola zverená, nám Boh odpúšťa hriechy.

Ján Knapík: Milosrdenstvu v ústrety

 

 Keď uvažujem nad témami spomínaných kníh a potrebnosťou začítať sa do ich obsahu, musím sa pousmiať: Pán Boh to predsa len skvelo zariadil, že nie je celý rok leto. Voľný čas, ktorý sme v teplých dňoch venovali bicyklovaniu, grilovačkám, polievaniu záhradky, starostlivosti o muškáty, môžeme teraz venovať knihám. Aby nielen naše telo, ale aj duša mohla adekvátne zrelaxovať.

Chladnejšie dni priam volajú po bylinkovom čaji, punči či horúcej čokoláde. Ak vám ostatní členovia rodiny nedovolia sa utiahnuť s knižkou do svojho kútika, ešte nič nie je stratené. Dobrá spoločenská hra môže zachrániť nie jednu upršanú nedeľu či chladný večer.

Biblické kvarteto – Mojžišovo putovanie  je hra pre celú rodinu, pri ktorej sa nielen zabavíte, ale aj spoznáte príbehy biblických postáv.

              

Hra Drakobijec – tvoja cesta je spoločenská hra pre staršie deti a dospelých. Nadväzuje na knihu Drakobijec – moja cesta od slovenského autora Juraja Hajkovského. Pozýva hráčov, aby formou spoločenskej hry prežili podobné dobrodružstvá, ako zažíva hlavná postava knihy Arthur.

Ak vám chýba parťák do hry, nebojte sa pozvať susedov alebo starých rodičov. Tento typ hier je úžasným nástrojom, ako upevňovať vzťahy v rodine a vo svojom okolí.

Spoločenská hra je výhrou pre každého: rodičia môžu zresetovať od svojich bežných, často psychicky náročných povinností a deti okrem hry ocenia vzácny čas, ktorý môžu tráviť spolu s rodičmi.

Prajem sebe aj vám, aby sme v každom dni nachádzali krásu, ktorú mu dal Pán. Vedeli sa rovnako  tešiť zo slnka i z mrakov. Naučili sa správne rozplánovať deň, v ktorom by sme mali čas na modlitbu, rodinu i pre seba samých.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno