Bratislavské Hanusove Dni 2017

0
6

V stredu 19. apríla 2017 sa začne 6. ročník festivalu o vzťahu kresťanstva a súčasnej spoločnosti Bratislavské Hanusove Dni (BHD). Osem festivalových dní prinesie 30 podujatí (prednášky, diskusie, duchovné podujatia, divadelné predstavenia a filmy) a takmer 50 inšpiratívnych hostí zo Slovenska a zahraničia. Festival sa bude konať v priestoroch divadla Malá scéna STU a v Univerzitnom pastoračnom centre v Mlynskej doline. Kompletný program nájdu návštevníci na www.bhd.sk

Každý deň až do 26. apríla v podvečerných hodinách festival ponúkne unikátny priestor na dialóg medzi sekulárnym a kresťanským svetom v témach, ktorými žije súčasná spoločnosť: diskusie o extrémizme, migrácii, budúcnosti EU, dedičstve mečiarizmu či chýbajúcej vízii pre Slovensko.

Vystúpia na ňom svetoznámi rečníci: vplyvný americký intelektuál a životopisec Jána Pavla II. George Weigel, ktorý bude hovoriť o budúcnosti Západu a globálnych výzvach pre kresťanskú politiku.

Náboženský líder revolúcie na Majdane s doktorátom z Harvardu a súčasný gréckokatolícky biskup v Paríži Borys Gudziak otvorí tému o mieste Cirkvi a náboženstva v prelomových časoch spoločnosti v kontexte ukrajinskej revolúcie a jeho skúseností ako parížskeho biskupa.

Americký sociológ rodiny a sexuálneho správania Mark Regnerus vystúpi s prednáškou o zmenách
v sexuálnom správaní a ich dopadom na uzatváranie manželstva a o vplyve alternatívnych rodín na výchovu detí.

Český misionár Petr Jašek, ktorý strávil 14 mesiacov v sudánskom väzení, vnesie svetlo do medializovaného príbehu o jeho sudánskom väzení a pomoci prenasledovaným kresťanom vo svete.

Podľa dramaturga BHD Juraja Šústa „Festival chce odpovedať na výzvy súčasnosti. Stavia sa proti tendencii uzatvárať sa do sekulárneho alebo kresťanského sveta, veď žijeme spolu v jednej spoločnosti. Je čas začať hľadať pravdu v kritickej diskusii a vzájomne sa inšpirovať.“

Okrem toho festival ponúkne napr. diskusiu o reformácii v Bratislave k 500. výročiu reformácie z katolíckej aj evanjelickej strany medzi Jozefom Haľkom a Štefanom Holčíkom alebo nový dokumentárny film k 800. výročiu založenia Dominikánov Psi Páne či diskusiu s medzinárodnou účasťou k blahorečeniu Titusa Zemana.

Okrem intelektuálnych zážitkov sa v sekcii „zaži“ môžu diváci tešiť na módnu prehliadku v rámci diskusie o etickej móde, na koncerty Simy Martausovej, muzikál Peter a Lucia v podaní Jakuba Ursínyho a Doroty Nvotovej, divadelné predstavenie Ľuby Lesnej Supy vs. Klarinet, hudobno-poetické pásmo Daniela Pastirčáka a jeho syna Pjoniho či divadelné predstavenie o Zdenke Schelingovej Chcela by som letieť od tanečného divadla Atak.

Lístky na jednotlivé podujatia a zľavnené pasy na celý večer či festival sa dajú kúpiť online cez Ticketportal alebo priamo na mieste konania festivalu.

Viac na www.slh.sk.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno