Ann Voskampová – Odkrývanie najväčšieho Daru

0
853

Adventný čas v rodine už niekoľko rokov prežívame spolu s Jesseho stromom. Je to forma adventnej prípravy, pri ktorej si s našimi 6-timi deťmi čítame kratučký príbeh biblickej postavy z Ježišovho rodokmeňa určený na daný deň a tešíme sa na prisľúbeného Spasiteľa, ktorého príchod bol v dejinách tak túžobne očakávaný. Najprv sme si symboly spojené s týmito postavami vyrobili s mamičkami zo spoločenstva v rámci „vrecúškovej výmeny“ a vešali doma na fikus pri jedálenskom stole. O rok neskôr sme si ku krátkemu úryvku z Písma prečítali aj pár viet z knihy Najväčší Dar od Ann Voskampovej určenej dospelým. Prekvapilo ma, ako tento spôsob prípravy prijímajú naši tínedžeri (dokonca sa niekedy pri čítaní predbiehali ☺) a takisto aj naši najmenší – pri počúvaní úryvkov a hľadaní správnych symbolov dokázali obsedieť a všeličo zaujímavé sa vypytovať. 

Foriem „Jesseho stromu“, ktorý má vo svete dlhú tradíciu, je mnoho – líšia sa vo výbere niektorých postáv biblických dejín alebo výbere čítaní a proroctiev. Podstata prípravy na Najväčší Boží dar však zostáva. V nádherne ilustrovanej knihe Odkrývanie najväčšieho Daru, ktorý Ann Voskampová písala pre deti, sa však autorke podarilo niečo oveľa viac – vyrozprávať jednotiacu niť biblických dejín tak, aby najmenší čitatelia objavovali v životoch postáv Ježišovho rodokmeňa konkrétne prejavy Božej lásky, žasli nad nimi a tešili sa, že s rovnakou nedoziernou Láskou sa stará Boh aj o ich životný príbeh: 25 adventných dní, ku každému nadpis či skôr posolstvo pre daný deň, kratučké čítanie o biblickej udalosti alebo postave, autorkine prerozprávanie a odkrývanie posolstva a ku každému dňu pár podnetov na rozhovor s dieťaťom vo forme otázok a tipy na rodinné aktivity.

Ann má dar hrejivého rozprávania, dotýka sa slovami hlboko, presne, nenásilne a veľmi nežne a pomenúva nevšedným spôsobom „všedné nádhery“ života s Bohom. V tejto publikácii pre deti svoj dar akoby využívala ešte plastickejšie a pri tom veľmi prirodzene. Keď niečo abstraktné s objavným nadšením približuje dieťaťu, vychádza pritom zo skúsenosti a reality súčasného dieťaťa. Vie slovami čitateľa objímať, aby mu s radosťou ukázala väčšie a dokonalejšie – Božie objatie. „Tvoj príbeh sa začal bozkom Boha,“ odkrýva čitateľovi verše z knihy Genezis o stvorení a s každým ďalším adventným dňom od postáv Evy a Adama, cez Abrama, Rút, Rachab, Jesseho, Jonáša, Jána až po Máriu aJozefa, čitateľ z jej rozprávania prežíva radosť, ako sa Boží ľúbostný príbeh napĺňa v betlehemskom Dieťatku, ktoré je stále s nami a pre nás. „Nech by sa stalo čokoľvek, vždy platí, že ťa stvorila Láska. Pre Lásku… Ježiš by urobil aj nemožné, aby ťa zachránil,“ povzbudzuje Ann, aby sme sa nebáli dôverovať za každých okolností, nech je svet okolo nás akýkoľvek. A keď takýmto spôsobom odkrýva kerygmu – posolstvo spásy, ako asi znie odpoveď čitateľa na otázku betlehemského Dieťaťa: Vezmete si ma? Chcete ma?

Veľmi sa teším na tohtoročný advent s Odkrývaním najväčšieho Daru a viem, že niektoré stránky si budeme s deťmi čítať veľakrát aj po Vianociach. Keď sa budeme potrebovať povzbudiť pravdou o Láske, s akou sme boli stvorení; keď sa budeme rozprávať o nebezpečnom Klamárovi, ktorý nás chce ako had ovinúť klamstvami a presvedčiť, že Boh to s nami raz vzdá a prestane nás milovať.  Aký omyl! „Boh ťa nikdy nepretane hľadať“ – pripomína Ann. Keď sa budeme učiť, ako „vhodiť semiačko – slovko odvahy – do puklín tohto sveta“ a trpezlivo pozorovať, aký strom z neho vyrastie. Keď si budeme chcieť v rodine pripomenúť, že sme požehnaní a máme byť požehnaním: „Vianoce sú už za dverami. Potrebné je len jedno – vytvoriť vo svojich dlaniach aj v srdci priestor pre lásku, ktorá chce vstúpiť do tohto sveta.“

Kniha je pre Vás pripravená aj v našom obchodíku.

 

Predchádzajúci článokMami, ja sa nudím!
Nasledujúci článokAko sa máš? Ďakujem, mám sa celkom zle
Martina Jokelová-Ťuchová
Martina Jokelová Ťuchová žije s manželom a 6 deťmi vo veku od 15 po 2 rôčky v Dolnom Kubíne. Venuje sa tvorbe pre deti a aktivitám OZ Centrum Montessori DK, ktoré vedie spolu s manželom. Jej "srdcovkou" je kubínske átrium Katechéz Dobrého pastiera; organizovanie podujatí pre rodičov, kde sa môžu inšpirovať vo výchove a oddýchnuť si, no najmä kresťanský koučing, kde spoznáva premieňajúcu Božiu lásku v životoch druhých i u seba. Okrem svojho domova s krásnymi výhľadmi ľúbi oravskú prírodu, ale o trochu viac Tatry, háčkovanie, tancovanie so svojimi deťmi a tvorivosť na mnoho spôsobov. A kávu so smotanou a s manželom :-)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno