Ak sa ti zdá kázeň nudná, vyskúšaj týchto päť vecí

0
835

Je veľmi pravdepodobné, že ste za život boli aspoň na jednej nezaujímavej kázni. Tak isto ako my, nevysvätený ľud, tak aj niektorí kňazi sú skvelí verejní rečníci, a iní… nie.

Ako sa môže teda katolík s dobrým úmyslom vyhnúť tomu, aby bol počas kázne duchom neprítomný a zaspával?

  1. Priprav sa

Venuj nejaký čas štúdiu liturgických čítaní pred omšou (i keby si mal jediný voľný čas päť minút pre úvodnou piesňou).

Oboznámenie sa s čítaniami ti pomôže naladiť sa na omšu tým istým spôsobom ako príprava pred školskou hodinou pomáha, aby sa ti veci v hlave usadili. (Čitania môžeš nájsť tu.) Je to dobrá prax i vtedy, keď máš veľmi charizmatického kňaza, ktorý káže zaujímavo a pútavo. O Svätom písme sa tiež hovorí ako o našich „zamilovaných listoch z domova“. Ako vysvetľuje Druhý vatikánsky koncil, je to predovšetkým počas liturgie, „keď sa Otec, ktorý je v nebi, v posvätných textoch stretá s veľkou láskou so svojimi deťmi a rozpráva sa s nimi.“ Priprav sa preto, aby si počul! A buď pozorný na to, čo chce Boh povedať výhradné tebe.

(Stránka Aleteia ponúka každú sobotu krátke zamyslenie (v angličtine) nad nedeľným evanjeliom. Nájdeš ich tu.)

  1. Zamestnaj sa

Je ľahké byť duchom neprítomný (akýkoľvek druh rečníka váš kňaz je), ak sme iba pasívnymi spotrebiteľmi, a preto si musíš nájsť nejakú prácu. Nech je tvojou prácou nájsť jednu vec, ktorú si vieš z kázne zobrať domov. Môže to byť napríklad nejaký vtipný príbeh, jedna veta alebo dokonca iba jedno slovo. To, že budeš pozorným na tieto zrnká múdrosti ťa zaangažuje, a tak máš niečo na práci, kým kňaz rozpráva.

Ak sa do toho chceš dať naplno, zainvestujte do omšového časopisu a zapíš si niečo na najbližšie zamyslenie.

  1. Nudné je dobré

Ak moje dva tipy nezaberajú a stále sa pristihneš, ako pozeráš na hodinky, mám skvelú správu: je to výborná príležitosť obetovať to! Prečo nepoužiť túto malú frustráciu na tvoje posvätenie? Ježiš nás pozýva, aby sme zjednotili naše utrpenie s tými jeho. Modli sa za tvojho kňaza, modli sa za tvojich spolufarníkov a modli sa za seba. Vidíš koľké šťastie, že sa nudíš? Ale teraz sa vráť k druhému kroku a skús sa viac posnažiť.

 

  1. Zazipsuj si pery

Je pravdepodobné, že ak si si ty všimol, že váš kňaz nemá talent na to, aby vás cez mikrofón ohúril, tvoji spolufarníci si to asi všimli tiež. Uvedom si, že to, že si niečo myslíš, ešte neznamená, že by si to mal povedať. Ak natrafíš na človeka alebo skupinu, ktorá diskutuje o nudnej kázni, staň sa lídrom!

Môžeš viesť tým, že sa dotkneš niektorých kňazových silných stránok, vyjadríš vďačnosť za všetko, čo robí pre vašu farnosť, rýchlo zmeníš tému alebo zostaneš v tichosti. Pokús sa to zvládnuť ako uznáš za vhodné, ale určite sa nezapájaj do negatívnej konverzácie. Pamätaj, že kázanie je len jedna malá časť kňazových povinností a vôbec to nie je ľahká vec.

  1. Získaj širšiu perspektívu

Ak všetky tieto tipy nepomáhajú a stále sa cítiš frustrovaný a znudený, skús získať odstup a pozri sa na širšiu perspektívu. Zábava nebola nikdy cieľom kázní. Kňaz (alebo dekan) káže, aby nám pomohol zahĺbiť sa do čítaní – kázeň je čas, ktorého cieľom je ponaučenie a zamyslenie.

Na omšu nechodíme preto, aby nás niekto zabavil. Omša nie je o tebe alebo o mne. Kristus je počas omše prítomný tým istým spôsobom, či už je nudná alebo dojímavá.

Prečítaj si niečo o tom, čo to omša vlastne je; o tom, čo sa na nej deje a prečo je to dôležité. Biskup Barron v tejto veci nedávno napísal jedno zaujímavé zhrnutie ‒ tu si môžeš prečítať. Robí isté porovnanie a stavím sa, že si o ňom ešte nepočul. Hovorí, že omša je „najdokonalejším príkladom hry“. Áno, hry – to, čo deti robia celý deň.

Tiež si môžeš vziať do rúk knihu od Scotta Hahna: Baránkova večera: svätá omša ako nebo na zemi.

Otec Christopher Ortega, farský vikár Katolíckej školy sv. Františka Xaverského v Georgii, hovorí: „Predpokladám, že si neuvedomujeme, že k nám Boh hovorí stále. Istým spôsobom sa k nám ale prihovára predovšetkým počas omše – či už je to cez kázeň, jednu z piesní, čítania, cez myšlienku, ktorú v nás vzbudí pohľad na oltárne sviece, prostredníctvom farby rúcha, okenných vitráží alebo kadidlo, ktoré stúpa k nebu. Pán môže použiť všetko, aby sa k nám prihovoril a všetko, čo musíme spraviť my, je byť otvorení počúvať a byť aktívne pozorní.“

Diana Vallette

https://aleteia.org/2017/10/21/5-things-to-try-if-you-find-the-homily-boring/

Preklad: Jakub Betinský

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno