5 vecí, ktorým by sme mali naučiť svoju dcéru

0
115

Zostavili sme krátky zoznam vecí, ktoré by sme mali, či už ako mamy alebo otcovia, svoje dcéry naučiť. Pridali by ste ešte niečo do tohto zoznamu?

1. Si viac ako len „krásna“

Môžeš si vybrať ktorúkoľvek z týchto pochvál. „Šikovná.“ „Obetavá.“ „Silná.“ Si krásna, drahá dcéra, ale tvoja krása nemôže existovať samostatne. V skutočnosti, všetko čo ťa robí tak neuveriteľne nádhernou, nevychádza z tvojich dlhých rias alebo rozkošných kučier, ale z tvojho vzácneho srdca. Je dôležité, aby si pochopila, že tvoja cena nie len v dokonalej pleti, krásnych šatách alebo v perfektnej postave, pretože všetko to časom pominie. Tvoje prednosti spočívajú v mnohých iných vlastnostiach, ktoré žiadna fotografia alebo zrkadlo nemôže nikdy zachytiť.

2. Nemá zmysel robiť si starosti s tým, či si pre niekoho „dosť dobrá“

Nie si tanier s predjedlom, ktorý koluje na párty a ponúka sa hosťom, ktorí sa môžu rozhodnúť, či si z neho niečo vezmú, alebo ho mávnutím ruky posunú ďalej. Či je niekto schopný vidieť všetko, čo v tebe je, nemôžeš ovplyvniť. Čo si schopná ovplyvniť, je to, ako sa budeš sama na seba pozerať a čo budeš v sebe vidieť. Každý človek túži s niekým zdieľať svoj život, chceme zdieľať naše chyby, rozmary, sny aj vážne rozhodnutia. Venuj svoj čas a energiu ľuďom, ktorí vidia, že si viac ako „dosť dobrá“ a nedovoľ, aby niečí pokrivený pohľad na teba zatienil tvoju vlastnú predstavu o sebe.

3. Zhadzovanie iných ťa nikam neprivedie

Áno, klebetenie je najľahší spôsob ako nájsť spoločnú reč s inou ženou. Je to najjednoduchší začiatok priateľstva, smiechu a rýchleho prívalu sebadôvery. Ale nakoniec aj tak zistíš, že musíš žiť sama so sebou a mať sa rada aj bez toho, aby ti museli tie, ktoré si predtým ohovárala, vytvárať pocit hrdosti. Nevyberaj si ľahšiu cestu, zvoľ si cestu, po ktorej možno budeš kráčať chvíľu aj osamote, ale v konečnom dôsledku ti pomôže zlepšiť charakter. Ak ťa niekto začne urážať, neoplácaj. Keď tvoji priatelia o niekom so zápalom klebetia, skús si to nevšímať. Aj bez slov možno tvoji kamaráti pochopia, že to, čo hovoríme o iných, vypovedá skôr o nás samých než o tom, koho ohovárame.

4. Chlapcovi nič „nedlhuješ“

Vo svete randenia vládne dosť veľký chaos. Veľa chlapcov, aj keď nie všetci, bude hovoriť a robiť čokoľvek, len aby mali pocit, že ťa získali. Môžu ťa manipulovať tak, aby ich žiadosti vyzerali ako tvoje vlastné a presvedčiť ťa, že v prípade, ak nedostanú to, čo chcú, sa ich sklamanie stane aj tvojim bremenom. Vyhni sa radšej chlapcom, ktorí majú plné ústa sladkých rečí a letmých dotykov. Je veľká šanca, že je to len to jediné, čoho sú schopní. Pri tomto type chlapcov budeš mať stále pocit, že si už dala zo seba všetko a nedostala nič a posledná vec, ktorú chceš je, aby si si na tento prístup zvykla.

5. Môžeš byť jemná aj silná zároveň

Každé dievča v sebe ukrýva veľkú záhadu. Narodila si sa tak a nič na svete nemôže zmeniť to, čo nosíš vo svojom vnútri. A predsa, život ti bude dávať ešte viac sily. Práve bolestné udalosti, zlomené srdcia a ťažké voľby ťa budú posilňovať a zoceľovať aj proti tvojej vôli. Prijímať túto silu však neznamená zanechať všetky tie veci, ktoré ťa robia ženou. Vo svete, ktorý často vykresľuje dva extrémy – otrávené, znudené a nahnevané dievča, ktorému chýba radosť v srdci a druhé – hlúpe, rozmarné a náladové dievča, ktorému chýba hĺbka ­ je dôležité, aby si bola tak mnohostranná ako diamant. Nedopusť, aby si padla do jedného z týchto extrémov a nenechaj sa druhými priveľmi zjednodušiť.

 

Preklad: Zuzana Šatková, http://verilymag.com/5­things­every­daughter­should­be­taught/

Autorka Laura Jachimowicz študuje žurnalistiku a zdravú výživu. Dúfa, že jej články oslovia iné ženy, mladšie i staršie a pomôžu tak lepšie rozvinúť potenciál, ktorý je v každom z nás.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com