4 knihy, ktoré deťom priblížia poklady kresťanskej viery

0
1319

Záväzok, ktorý pri krste na seba berú rodičia i krstní rodičia, keď pred Bohom sľubujú, že budú zverené dieťa vychovávať vo viere, nemožno brať na ľahkú váhu. Osobne mám dojem, že mnoho ľudí si pletie sviatosť krstu s aktom uvítania dieťaťa do života, ktoré zvyknú organizovať mestské či obecné úrady. Akoby si neuvedomovali, že sviatosť krstu nie je len záležitosťou kňaza, ktorý dieťa pokrstí, „aby to malo v poriadku“ – ako často zvyknú dodať starí rodičia. Ich jediná starosť ohľadom ďalšej kresťanskej výchovy je nezabudnúť na konci druhého ročníka prehlásiť dieťa z etickej výchovy na náboženstvo, aby nemalo problémy s odškrtnutím si ďalšieho bodu „kresťanskej výchovy“ – prvým svätým prijímaním.

Takéto zmýšľanie je jeden obrovský omyl, no musíme priznať, že v našej spoločnosti sa celkom dobre udomácnil. Za takýchto rodičov je potrebné sa modliť, aby si uvedomili, že sľub vychovávať dieťa vo viere nedali kňazovi (s ktorým sa už pravdepodobne ani nestretnú a nebude ich predsa kontrolovať!), ale Bohu, ktorý ich raz „kontrolovať“ bude.

Našťastie, v našich kresťanských rodinách je ešte stále dosť rodičov, ktorí chcú byť pre svoje deti prvými svedkami viery. Uvedomujú si zodpovednosť, ktorú na seba vzali a podľa svojich možností sa snažia do sŕdc ich ratolestí vštepovať semienka viery a poznania. Niektorí čerpajú z vlastných skúseností, ktoré ako deti zažili vo vlastnej rodine. No sú aj takí, ktorí v detstve nemali kresťanskú výchovu, no svoje deti chcú viesť iným spôsobom než boli vychovávaní oni sami.

Ak patríte medzi rodičov, ktorí si uvedomujú, že kresťanská výchova nezačína v 9 rokoch pri príprave na prvé sväté prijímanie, ale už v ranom veku, ponúkam vám niekoľko knižných tipov, vďaka ktorým vaše deti budú s radosťou a nadšením objavovať poklady kresťanskej viery a náuky.

Bruno Ferrero – taliansky kňaz a salezián dostal od Boha úžasný dar. Dokáže do krátkeho príbehu, zaujímavého svojim obsahom, vložiť obrovskú múdrosť. Píše príbehy pre dospelých, ale s veľkou obľubou sa venuje aj tým pre deti. V knihe Rozprávaj mi o Desatore deti oboznamuje s Božím plánom a desiatimi prikázaniami, ktoré dal Boh Mojžišovi. Vďaka rozprávačskému talentu Bruna Ferrera sa budete vy aj vaše deti k tejto knihe s nadšením vracať.

 

Bruno Ferrero: Rozprávaj mi o Desatore

O tom, že deti majú rady príbehy, nepochybuje asi nikto. Detské knihy s vymyslenými rozprávkami sú ich obľúbenými spoločníkmi. Ale, predstavte si, ako stúpne záujem a nadšenie detí, keď im ponúknete skutočný príbeh. Nie je veľa takýchto kníh. Svätí rozprávajú o sebe deťom je jednoducho, pútavo a  zrozumiteľne napísaná kniha. V tejto pekne ilustrovanej publikácii majú deti príležitosť zoznámiť sa s jedinečnými príbehmi niektorých svätých a nadobudnúť tak nový poznatok o ľuďoch oslávenej cirkvi. Ich príklad môže deti motivovať k osvojovaniu si kresťanských hodnôt.

 

 

 

Patrícia Mitchell: Svätí rozprávajú o sebe deťom

Veľa rodičov si láme hlavu s problémom, ako vysvetliť deťom podstatu svätej omše a tajomstvo Eucharistie. Samotná téma nie je ľahká a situácia môže byť ešte náročnejšia, ak ani rodičia sami nemajú v tejto otázke úplne jasno.

Taliansky kardinál Angelo Comastri  pomohol „vytrhnúť tŕň z päty“  už mnohým rodičom. V knihe Ja som s vami, ktorá svojim obsahom uchvátila aj samotného pápeža Františka, približuje deťom zmysel svätej omše i tajomstvo Eucharistie. Zrozumiteľne vysvetľuje Ježišove slová a gestá, ktoré sú interpretované do dnešnej sv. omše. Ozrejmuje deťom život prvých kresťanov a spôsob slávenia prvých svätých omší. Táto kniha môže byť taktiež veľkým prínosom pre deti, ktoré sa pripravujú na prvé sväté prijímanie.

Angelo Comastri: Ja som s vami

Nielen čítaním a počúvaním sa deti môžu učiť pravdy kresťanskej viery. Dnešná doba ponúka množstvo rôznych moderných prostriedkov, vďaka ktorým deti získavajú nové poznatky, môžu si preverovať úroveň svojich vedomostí alebo nachádzajú radosť v  tvorivých aktivitách. Jednou z takýchto možností je aj pracovný zošit Ježiš stále klope na tvoje srdce. Aktivity v tomto zošite ako napr. vystrihovačky, bludisko, omaľovánky sú nasmerované k objavovaniu krásy a potrebnosti modlitby.

Ezio Acety, Stefania Caglianiová: Ježiš stále klope na tvoje srdce

 

Keď sme pri krste dali sľub vychovávať dieťa vo viere, vzali sme na seba vážny a rozhodne nie ľahký záväzok. V súčasnej dobe sú kresťanské hodnoty znevažované a zosmiešňované už v detských kolektívoch. Deti sú konfrontované s prehnane konzumným spôsobom života, zákernosťou a tvrdou rivalitou medzi sebou a nám sa môže zdať, že splniť náš sľub ani nie je možné. Ale hlavu hore! Krstom sa naše dieťa stalo zároveň Božím dieťaťom. Tak nebojme sa kráčať, hoci aj proti prúdu, veď Boh kráča s nami. On nikdy neopustí svoje dieťa. Dôverujme mu.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno