Vlado Bis z kapely N. D. E.: Život je najvzácnejší dar

0
24

Kapela N.D.E. existuje už 15 rokov. Za tento čas prežili veľa pekného, ale aj pád takmer na úplné dno. V roku 2004 začali koncertovať aj na kresťanských festivaloch. Hrajú rockovú muziku. Možno si pamätáte ich pieseň Dokonané, ku ktorej natočili v roku 2007 videoklip.
1. septembra 2014 vypustili do sveta 3 nové skladby, aby dali o sebe vedieť, že sú stále tu a že stále majú chuť hrať, napriek turbulenciám, ktoré kapelu neobišli. V nových skladbách sa snažia osloviť aj ľudí, ktorí sú už v manželstve a riešia bežné rodinné problémy. Medzi novinkami je aj pro-life skladba Život je dar, ktorá oslavuje život. Kapela N.D.E. má texty priamočiare, aby si ich poslucháči vysvetlili presne tak, ako boli myslené. V súčasnosti hrajú v zostave Vlado Bis (hudba, texty, basgitara, spev, manažment), Adam Váry (gitara, spev, aranžmány), Miro Teker (klávesy, aranžmány) a Mišo Bubnár (bicie).

Líder kapely Vlado sa vyjadril k siedmim témam.

 

DSC_2945 (1)

 

Kapela N.D.E. a manželstvo

V kapele sme štyria, z toho traja ženatí (ja najdlhšie, už 15 rokov) a jeden čoskoro, snáď to bude do 2 rokov… Manželstvo je pre nás prirodzeným vyústením lásky muža a ženy. Nie je to iba kus papiera. Je to záväzok pred Bohom a malo by to byť na celý život. Ale niekedy to tak nie je… Trápi ma, že stúpa rozvodovosť. Je to smutné, pre deti až traumatizujúce a často s dlhodobým dopadom na ich vývoj. K rozvedeným ľuďom sa netreba obrátiť chrbtom, ale snažiť sa im pomôcť. Je opovážlivé tvrdiť, že nám sa také niečo nemôže stať. Diabol sa nevzdáva, je rafinovaný a jeho najväčším nepriateľom je rodina.
Inak aj kapela je niečo ako manželstvo. Dnes si najviac na spoluhráčoch cením ich povahu a nie muzikantskú virtuozitu. Vážim si, ak spolu stojíme aj v problémoch. Je to ako na lodi. Priateľa totiž spoznáš počas búrky, nie počas krásneho počasia.

 

Kapela N.D.E. a otcovstvo

Sme hrdí otcovia a považujeme to za úlohu nadradenú úlohe hudobníka. Byť otcom je skvelé, no je to zároveň veľmi zodpovedná úloha. Deti nasávajú všetko, čo robíme a hovoríme. Často urobím alebo poviem veci, na ktoré nie som hrdý… Je ťažké byť dobrým otcom, rovnako ako byť dobrým manželom. Treba sa snažiť byť každý deň lepší.

 

Kapela N.D.E. a deti

V kapele máme zatiaľ 5 detí. Je pravdepodobné, že tento počet narastie. Byť manžel a otec je ten najkrajší dar, aký som v živote dostal. Mám syna, ktorý je prvák na cirkevnej základnej škole a spolu prežívame nové dobrodružstvá Miluje vláčik Tomáš a všetko okolo tejto železnice. Ale už si treba aj písať domáce úlohy…

 

Kapela N.D.E. za jedným stolom

S rodinami sa stretávame za jedným stolom a snažíme sa o to najmä v nedeľu. Ale či už ide o nedeľu alebo sobotu, podstatné je snažiť sa aspoň jeden deň v týždni naplno sa venovať rodine a spolu aktívne oddychovať. A nemám na mysli „oddych“ v obchodnom centre.
Ako členovia kapely sa tiež stretávame za spoločným stolom aj počas našich nácvikov, kde pri dobrej bagete plánujeme a preberáme záležitosti týkajúce sa kapely.

 

DSC_2963

 

Kapela N.D.E. a viera

V kapele sme všetci veriaci katolíci. Ja som dostal dar viery odmalička a s rodičmi sme chodili do kostola aj počas socializmu pred rokom 1989. Malo to síce negatívny dopad na moje štúdium, ale to už je iná kapitola môjho života. V posledných rokoch ma oslovila mariánska spiritualita, ktorá prináša do môjho života nové pozitíva a aj zázraky. Všetko je to v konečnom dôsledku upriamené na Ježiša.

 

Kapela N.D.E. a modlitba

Modlíme sa hlavne večer so svojimi deťmi. Nechýba však „strelná modlitba“ počas dňa či rozhovor s Bohom vlastnými slovami. V modlení sa však mám veľké rezervy a rád by som sa konečne naučil naspamäť ruženec. Je pravdou, že len modliaci sa človek sa môže naučiť modliť.

 

Kapela N.D.E. a ochrana života

Život začína počatím a končí prirodzenou smrťou. Pomáhajme preto budúcim matkám, ktoré sú v núdzi. Pomáhajme seniorom prežiť dôstojne záver života, pretože eutanázia je veľmi často výsledkom dlhotrvajúcich depresií z pocitu neužitočnosti a zbytočnosti. Naša nová skladba Život je dar hovorí, že život je najvzácnejší dar a každý má právo na život, lásku a nádej. Tak žime ich každý deň naživo!

 

https://www.youtube.com/watch?v=6oAi8C8UpOs

Fotografie: súkromný archív