Ničitelia lásky (recenzia)

0
127

niciteliaKníh typu Ako zachrániť vaše manželstvo je určite veľa, ale táto je iná pre svoj prevenčný charakter. Naučí, ako predísť kolapsu vzťahu, nie ako ho zachraňovať na poslednú chvíľu. Druhým magnetom, ktorý pritiahol moju pozornosť bolo meno autora. Po prečítaní jeho bestselleru Moje túžby, tvoje túžby sa u mňa zapísal ako ten, ktorý sa aj rozumie tomu, o čom píše.

Počas čítania knihy Ničitelia lásky mi napadlo, že dnes je oveľa ľahšie dať sa rozviesť, ako sa zosobášiť. A tým myslím len tú čiste praktickú rovinu. Niekoľko mesačné prípravy na svadbu, rezervovanie sály a fotografa niekedy aj rok vopred… A naproti tomu suché pojednávanie na súde, kde, pokiaľ s tým súhlasia obe strany, je “záležitosť” vybavená jedným odklepnutím.

Ono sa to však nezdá, ale aj takému rozvodu predchádzajú roky “prípravy.” Faktom je, že manželia majú denne vo svojich rukách skutočnosť, či budú po boku človeka, s ktorým si sľúbili vernosť až za hrob, alebo sa (často netušene) malými krôčikmi pripravujú na rozvod.

Manželstvo je cesta plná krásnych zážitkov, ale aj nečakaných zvratov. A na každej ceste môže pomôcť skúsený sprievodca. Podnázov knihy: Šesť nástrah, ktoré ničia vaše manželstvo a ako sa ich vyvarovať, ašpiruje na túto pozíciu a je vskutku múdrym spoločníkom, ktorý odhalí časté a bolestné prešľapy na ceste životom.

Autor zosumarizoval hrubé, i tie nenápadné chyby, ktoré robia manželia vo vzájomnom vzťahu. Pomenoval ich pojmom “ničiteľ lásky.” Je to opakované konanie, ktoré robí toho druhého nešťastným.

Vedeli ste, že v každom z nás je Darca i Prijímateľ? Alebo ako úspešne vyjednávať v manželstve? Ako podnietiť úprimnosť v partnerovi? Kde sú korene nášho hnevu?

 

 

A aký je rozdiel medzi:

  1. nezávislým konaním
  2. a vzájomnou závislosťou?

Vedeli ste, že to prvé je ničiteľ lásky a to druhé správny spôsob nažívania? Osobne ma pri demaskovaní tohto ničiteľa až zamrazilo, pretože som ho považovala za prospešného, nie škodlivého.

V knihe je predstavených ešte zopár zaujímavých pojmov, ktoré sa dajú ľahko osvojiť a zaviesť do praxe. Na ukážku napr.: citová banka – vklady a výbery z nej. Na konci každej kapitoly sú ponúknuté 5-6 bodové praktické cvičenia. Tieto ešte môžu pomôcť v čase, keď sú obaja partneri ochotní urobiť niečo pre zlepšenie, či záchranu manželstva. Keď už pohár pretečie, ťažko sa hľadá cesta späť…

Skrátka Ničitelia lásky nastavujú zrkadlo. Ako celok ju hodnotím pozitívne, aj keď si treba odmyslieť zopár preamerikanizovaných fráz typu: všetko je možné zmeniť za 5 dní, všetko je možné vyriešiť na spoločných stretnutiach s priateľmi, alebo na sedeniach u psychológa. Predsa len, apriori bola napísaná pre americké prostredie a to naše – rýdzo slovenské je diametrálne odlišné.

Čo dodať na záver? Azda už len slová doktorky psychológie Joyce Brothers, ktorá bola vydatá 40 rokov: “S manželom sme nikdy neuvažovali o rozvode. Možno o vražde, ale o rozvode nikdy.”

Autorka recenzie: Zuzana Ring

button_zachej

Bibliografický popis: HARLEY, W. F. 2015. Ničitelia lásky [Love Busters by Revell: Protecting Your Marriage from Habits That Destroy Romantic Love], Bratislava : Porta Libri, 317 s., brožovaná, ISBN 978-80-8156-053-8.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno