Manželské desatoro, ktorým by sa mal riadiť každý zdravý vzťah

1
2113

Na jar sa všetko obnovuje, ožíva a prekypuje láskou. Či už ste len na začiatku vzťahu alebo v dlhoročnom manželstve, všetci potrebujeme rady, ako si udržať harmonický vzťah.

Ako manželská poradkyňa sa stretávam s tým, že tá najlepšia rada niekedy prichádza zo zvláštnych zdrojov – v tomto prípade si cením múdrosť rabína Avigdora Millera (1908 – 2001), ktorý spísal „Manželské desatoro“. Toto je môj pohľad na jeho zoznam desiatich prikázaní pre manželov, zbierku zásad overených časom, doplnenú o moje vlastné múdrosti. Snáď tu nájdete pár praktických rád, ako si udržať plameň lásky v srdci.

PRVÉ PRIKÁZANIE: BUĎTE REALISTI

Nájdeme si dokonalého partnera a potom… BUM! Príde realita. On či ona koniec-koncov NIE je až taký dokonalý. (No, samozrejme, ani my nie sme, všakže?) Tak ako sa vyhnúť tomuto krutému rozčarovaniu po tom, čo sa obdobie „medových týždňov“ pominie? Je to jednoduché: počas vzťahu majte reálne očakávania ohľadom toho, čo o povahe svojho partnera a jeho zvykoch môžete zistiť. To znamená – uvedomujte si, že každý máva zlé dni, ťažké obdobia či hlboko zakorenené zvyky, ktoré sa len ťažko menia. Riešením je zamerať sa na jeho pozitíva a naučiť sa prijímať a mať na ňom rád to, čo je skúškou vašej trpezlivosti.

DRUHÉ PRIKÁZANIE: majte svoje rituály

Majte romantické zvyky, ktoré budete dodržiavať – aj v čase krízy. Či už je to večerné rande, kytica raz týždenne alebo povinnosti jeden voči druhému, dodržiavanie týchto zaužívaných činností je dôležitým prejavom oddanosti a vernosti ako sebe navzájom, tak aj vzťahu. Je ľahké robiť to, keď je všetko v poriadku. Skutočnou skúškou charakteru je však to, či dokážete naďalej konať s láskou aj vtedy, keď prechádzate ťažkým obdobím.

TRETIE PRIKÁZANIE: udobrite sa čo najrýchlejšie

Niet pochýb, že v každom vzťahu prídu obdobia, keď sa začne všetko rúcať. Je to v poriadku a je to normálne. Páry, ktoré sa však rozhodnú hovoriť o veciach úprimne, otvorene a opatrne čo najrýchlejšie ako sa dá, majú väčšiu šancu, že im to vydrží. Najlepšie je nedusiť nič v sebe a v žiadnom prípade k tomu nepristupovať s potláčaným hnevom – to zraňuje vás aj vášho partnera a nebuduje lásku, ale múry.

ŠTVRTÉ PRIKÁZANIE: nevyslovujte „slovo na r”

V dnešných manželstvách zaznieva „slovo na r“ (psst… rozvod) až príliš často a smutné je, že sa aj realizuje. Ak naozaj chcete vytvoriť dlhotrvajúci, láskyplný vzťah, tak potom toto slovo jednoducho nesmie byť súčasťou vašej slovnej zásoby. Dôvera sa buduje na presvedčení, že bežné manželské problémy, ktoré prídu v každom vzťahu, narazia na skutočnú túžbu komunikovať. Iná vec je, ak ide o veľmi vážne priestupky, ako je domáce násilie či nevera. Vtedy je potrebná pomoc odborníka. Každopádne, čo sa týka najtypickejších konfliktov vo vzťahu, zhodneme sa prinajmenšom na tom, že vyhrážanie sa rozchodom nie je vítané tam, kde má byť dôvera a láska.

PIATE PRIKÁZANIE: buďte lojálni

Okrem všeobecne známeho prikázania „Nescudzoložíš!“, ktoré bolo stanovené, aby sme mali úspešné vzťahy, lojálnosť nesmie chýbať ani v srdci a v slovách. Toto pravidlo znamená stáť za svojím milovaným, keď ostatní majú negatívne reči. Znamená to pred ostatnými o ňom hovoriť pozitívne a vyzdvihovať jeho dary a talenty, ako napríklad: „On tak úžasne varí!“ alebo „Ona je môj najobľúbenejší umelec na svete.“ Pozitívna energia a nadšenie ohľadom vášho manžela/manželky nielen že posilní vašu lásku, ale tiež druhému zvýši sebavedomie (čím, samozrejme, stúpne vo vašich očiach).

ŠIESTE PRIKÁZANIE: buďte milí

Každý má nejaké zlé vlastnosti. Každý robí chyby. Nikto nie je dokonalý. Svojej polovičke to však stále pripomínať nemusíte. Ak už máte nejakú konštruktívnu kritiku, povedzte to takto: „Zlato, páči sa mi, čo si o tom myslíš. Môžem navrhnúť ešte iný spôsob, ako sa vyhnúť problému XYZ?” Nežné slová sa prijímajú oveľa ľahšie ako trpké.

SIEDME PRIKÁZANIE: zabudnite na kruté slová

No dobre, tak ste nedodržali šieste prikázanie, a dali druhému pár faciek. Alebo to možno bol váš partner. Najlepšia rada znie – neprilievajte olej do ohňa. Ak ste to boli vy, kto vypustil tie slová, zatnite zuby a ospravedlňte sa – priznajte si chybu a snažte sa, aby sa to už neopakovalo. Ak ste boli ten, kto dostal facku, tak nereagujte rovnako. Namiesto toho sa pokúste o pokojnú, triezvu odpoveď s chladným a jasným posolstvom: „Vidím, že si nervózny z XYZ a som ochotná si vypočuť, čo máš na srdci, ale nie takýmto spôsobom. Keď sa upokojíš, vieš, kde ma nájdeš.“ No a potom, priatelia, buďte ako Elsa z Ľadového kráľovstva vo svojom paláci a nechajte to tak – len sa nestaňte ľadovou princeznou.

ôSME PRIKÁZANIE: miluj svojho manžela ako seba samého

Jedným z mojich najobľúbenejších príbehov je príbeh o rabínovi, ktorého manželku bolela noha. Rabín vzal svoju manželku k lekárovi, a keď lekár vstúpil do miestnosti a opýtal sa, aký majú problém, rabín sa na neho pozrel a povedal: „Pán doktor, bolí nás noha.“ Vnímať bolesť a šťastie druhého ako svoje vlastné, to je skutočná láska. Dá sa to dosiahnuť, len ak nám bude na partnerovi záležať rovnako ako na vlastnom dobre a budeme vedieť, že v tomto zložitom svete sa môžeme navzájom o seba oprieť. Pozerajte sa na manžela očami plnými láskavosti, tolerancie a úcty a táto úroveň lásky bude na dosah.

DEVIATE PRIKÁZANIE: neobliekajte sa zanedbane

Veru tak, ľudia! Aj vášho dlhoročného partnera poteší, keď budete dobre vyzerať. Veľmi ľahko sa dá skĺznuť do pocitu, že keďže nás on či ona bude milovať, nech sa stane čokoľvek, nevadí, ak budeme mať na sebe celý deň teplákovú súpravu (aj ja teraz sedím a píšem v teplákoch). Z časti to aj môže byť pravda, ale raz za čas si dajte záležať, aby ste sa svojmu manželovi páčili. Pomáha to, aby tie prvotné iskry nevyhasli.

DESIATE PRIKÁZANIE: nebuďte despota

Dávanie príkazov („Urob toto“ „Dones mi tamto“) je ponižujúce a vyjadruje nedostatok úcty a vďačnosti. Čarovné slová ako „prosím“, „ďakujem“ a „Si úžasný!“ zlepšujú komunikáciu a vytvárajú medzi partnermi dobrú atmosféru. Vyberte si úlohy, rozdeľte domáce práce a povinnosti tak, ako ste sa dohodli v rámci vzťahu. Pomôžte svojej láske, ak vidíte, že je v strese. Žite vo vzťahu s otvorenými očami a otvoreným srdcom, aby ste tak predišli tomu, že začne smerovať k nerovnováhe či násiliu.

Vždy majte na pamäti, že na tango treba dvoch, a ak budete žiť podľa Manželského desatora, budete si môcť s partnerom užívať tanec celučičký-celý život.

http://miaadlerozair.com/the-10-relationship-commandments-every-healthy-marriage-should-respect/, Preklad: Michaela Beňová, foto: pexels.com

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno